Destek Verenler | Contributors
Loading...
Farkına varmak, farkındalık yaratmak…2022-03-24T22:10:54-05:00

projemizin teması

Kadına yönelik şiddet ve istismara farkındalık yaratmak…

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusu dünya üzerinde yüzyıllardır devam eden küresel bir sorun. Bu yönde her yıl uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlar problemi istatistiksel boyutuyla da çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Örneğin Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından 2019-2020 ‘Değişen Dünyada Aile’ başlıklı Dünya Kadın İlerleme Raporu’na göre dünya genelinde her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor.

Bende Varım

Farkına varmak, farkındalık yaratmak

Çünkü inaniyoruz ki! ‘Bir fotoğraf bir hayatı değiştirebilir’…

Gelişmiş ya da az gelişmiş, zengin ya da yoksul olması fark etmiyor. Kadına yönelik şiddet, istismar ve saymak istemediğimiz kötü eylemlere dikkat çekmeyi amaçladık. Çünkü inaniyoruz ki! Bir fotoğraf bir hayatı değiştirebilir… Kadın zekasına, zerafetine, şıklığına ve estetiğine fotoğraflarla dikkat çekmek istiyoruz….

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Niçin bu projede olmalıyım?

Gittiğimiz her yere kanatlarımızda taşıdığımız iyiliği götürmek için…

Katılmak için…

Sizde Kadın zekasına, zerafetine, şıklığına ve estetiğine fotoğraflarla farkındalık yaratmak istiyorsanız...  

Fotoğraf tesadüf değildir

Akıl, kalp ve göz arka arkaya dizildiğinde hayat bulur ve bir anlam yaratır. Karanlığa kızmak yerine br mum yakmayı başarmalıyız. Unutma bu hayatta en cesur insan önce

Bir fotoğraf bir hayatı değiştirebilir

Bir fotoğrafın hayatı değiştireceği gibi hayatı fotoğraflarla anlatmak için bu projede olmalıyız. Afgan Kızı, Sharbat Gula Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1984 yılında çekilen bu fotoğrafı ile

Zamanın kıymetini bilmektir hayat

Tek bir hayatın olduğunu hatırlatmak, yaşadığımız her günün kıymetini bilmeyi paylaşmak için tam da burada olmalıyız.... Bir söz vardır, dün artık tarih oldu yarın ise bir bilmece

Umut dolu, hayatı değiştiren kadınlarımız

Cumhuriyet’in kazanımları ile umut dolu kadınlarımızın portlerinden bir galeri oluşturmak, bunun için 2022 Yılı Cumhuriyetimizin 99. yılında Umut dolu DoksanDokuz Türk kadınına ulaşmak istedik.

Üzerine ekleyerek yürüyeceğiz, global bir proje olması için çalışacağız.

katilmak istermisin?

Sevgiyle büyümek, umudun kanatları altında yürümek..

mavi bir kelebek olmak

Kadın sığınma evlerine bahar çiçeklerinin kokusunu ulaştırmak.

bende varım diyorsan

gizlilik, güvenlik ve şiddetsizlik…

85 milyon nüfuslu Türkiye’de şiddete maruz kalan kadınların gidebileceği sadece 145 kadın sığınma evi var.

Bu sığınma evlerinin kapasiteleri ise 3 bin 482. Sığınma evlerinin yanı sıra belediyelerin de kadınlar ve çocuklar için konuk evi açma zorunluluğu bulunuyor. 5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 14. maddesi şöyle diyor: ‘Büyükşehir Belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konuk evi açmak zorundadır. ‘Fakat bu hükme rağmen Türkiye’de belediyelerin açtıkları konuk evleri sayısı oldukça az Bakanlığa ait 110 sığınma evi de ihtiyacı karşılayamıyor.

Şiddete yol açan erkek-kadın arasındaki egemenlik ilişkilerinin yani hiyerarşinin sığınaklarda yeniden kurulduğu uygulamaları kadınların deneyimlerinden duyabiliyoruz. Bir habere göre; sığınma evinde kalan kadınlardan biri ‘Burada sanki suç işlemişiz gibi davranıyorlar’ diyor.

“Projenin konusu çok önemli ve anlamlı, güzel hazırlanmış ve çalışılmış umut ediyorum hedefine doğru hızla yol alır ve ulaşır. Duyarlı hanımlarımızın katılımı da çok değerli, emeği geçen fotoğrafları ile projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.”

Yeliz Özalp Tuncer • Director, Pharma Supply Chain
Go to Top