Bir fotoğrafın hayatı değiştireceği gibi hayatı fotoğraflarla anlatmak için bu projede olmalıyız. Afgan Kızı, Sharbat Gula Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1984 yılında çekilen bu fotoğrafı ile Afgan kızların sembolü oldu. Afgan Kızı başlıklı fotoğraf, National Geographic’in Haziran 1985 sayısına kapak oldu. Başının üzerinde bol dökümlü kırmızı bir fular bulunan ve gözleri doğrudan kameraya bakan yüzünün görüntüsü, dergi tarihinde ‘en tanınmış fotoğraf’ seçildi ve kapağı National Geographic’in en iyilerinden biri oldu. American Photo dergisi, görüntünün ‘cesurluk ve çekiciliğin alışılmadık bir kombinasyonuna’ sahip olduğunu söyledi..

Gula’nın yeşil gözleri birçok yoruma konu oldu. McCurry, fotoğrafı izin almadan çektiği bu kızın adını kaydetmemişti. McCurry 1990’larda onu bulmak için birkaç başarısız girişimde bulundu. Ocak 2002’de bir National Geographic ekibi onu bulmak için Afganistan’a gitti. Nasir Bagh mülteci kampının yakında kapanacağını öğrenen McCurry, kampta yaşayanların Gula’nın kardeşini tanıyabilecegini ve memleketine haber gönderebileceğini düşündü. Fotoğrafın ününü bilen birçok Afgan kadın kendilerini Afgan Kızı olarak tanımladı. Aynı şekilde birçok Afgan erkeğide ‘Afgan Kızı’nı eşleri olarak tanımladılar. Ekip, o zamanlar 30 yaşlarında olan Gula’yı Afganistan’ın uzak bir bölgesinde buldu. 1992’de mülteci kampından memleketine dönmüştü. Fotoğrafının çekildiğini hatırladı. 2002 yilina kadar ‘Afgan Kızı’ fotografini hiç görmemişti.

Afganistan’ın Sovyet işgali sırasında Pakistan’daki Nasir Bagh mülteci kampında yaşadığı günlerde Sharbat Gula 12 yaşındaydı. Nasir Bagh mülteci kampındaki resmi olmayan bir okulun öğrencilerinden biriydi… Etnik kökeni Peştun ve Dindar bir Müslüman olan Gula normalde burka takardi.

Ekim 2016’da Pakistan Federal Soruşturma Dairesi, Gula’yı sahte belgelerle Pakistan’da yaşamaktan tutukladı. On beş gün hapis cezasına çarptırıldı ve yeniden Afganistan’a geri gonderildi sınır dışı edildi.

‘Afgan Kızı’ şimdi 45 yaşında ve dört çocuğu var. Photograph by STEVE MCCURRY

Dünya’nın tanıdığı ‘Afgan Kızı’ Taliban’dan ölüm tehditi almaya başlar

Afganistan’ın Taliban tarafından ele geçirilmesiyle birlikte, ailesinden olmayan birisi tarafından fotoğrafının çekilmesi nedeniyle Taliban tarafından ölüm tehditi almaya başlar. ‘Afgan Kızı’ fotoğrafı ünü ailesi ve onun hayatını tehlikeye atıyordu. İtalyan Hükümetinin isteği üzerine 2021 yılı Kasım ayının sonlarında Sharbat Gula eşi ve çocukları ile birlikte İtalya’yada yeni bir hayata başlar.

11 Eylül saldırılarından sonra, ABD’nin Afganistan’daki askeri harekatı sırasında Afgan kadın haklarını desteklemeye başlamasıyla fotoğrafa olan ilgi arttı.

National Geographic, Afgan kızlarını ve genç kadınları eğitmek amacıyla bir hayır kurumu olan ‘Afghan Girls Fund’ı kurdu. 2008 yılında, fonun kapsamı erkek çocukları da kapsayacak şekilde genişletildi ve adı Afgan Çocukları Fonu olarak değiştirildi.

.